18 maja 2018 r. w Szczecinie odbyła się czwarta edycja Wojewódzkiego Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Z 56 szkół z Województwa Zachodniopomorskiego do części praktycznej zakwalifikowało się 10 zespołów, które najlepiej rozwiązały zadania testu przygotowanego przez Ochotniczą Straż Pożarną Szczecin i w wyznaczonym terminie przybyły do Szczecina. Konkurs ten z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a jego rangę z pewnością podnoszą przedstawiciele urzędów, instytucji oraz media, którzy obejmują go honorowym patronatem. W tym roku byli to:
- Wojewoda Zachodniopomorski,
- Zachodniopomorski Kurator Oświaty,
- Polska Rada Resuscytacji,
- Anna Mieczkowska – Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego
- Prezydent Miasta Szczecin
- TVP Szczecin (patronat medialny)
         W tej edycji, podobnie do lat wcześniejszych, na pięcioosobowe drużyny czekały profesjonalnie przygotowane punkty, w których należało jak najlepiej wykonać określone zadania konkursowe – udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej w pozorowanych nieszczęśliwych zdarzeniach. Wszystko odbywało się w obszarze Wałów Chrobrego, w Parku im. Stefana Żeromskiego, a także na terenie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Merytoryczną oceną oraz przyznawaniem punktów poszczególnym drużynom zajmowała się Szczecińska Ochotnicza Straż Pożarna oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Szczecinie. Każda grupa po otrzymaniu „pierwszopomocowych” koszulek oraz mapek okolicy z naniesionymi stacjami kontrolnymi – wyruszała zgodnie z planem do wykonywania zadań.
Wszystkie punkty były profesjonalnie przygotowane. Obecni na nich statyści – absolwenci i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 w Szczecinie – wyjątkowo realistycznie wcielali się w swoje role. Ich inscenizacje konkursowych wypadków wyglądały na tak rzeczywiste, że przypadkowi przechodnie „dawali się nabrać” i z rzeczywistym przejęciem reagowali na potencjalne zagrożenie, chcąc niejednokrotnie wykonać telefon alarmowy. Charakteryzacja wykonana przez szczecińską Ochotniczą Straż Pożarną była dopracowana w najmniejszym szczególe (ucięte kończyny, ciała obce w organizmie, różnego rodzaju rany), co dodatkowo podkreślało dramatyzm prezentowanych sytuacji.
        W tym roku na grupy czekało wiele trudnych zadań. Musieli zareagować na bójkę dwóch bezdomnych, pomóc kilkunastoosobwej grupie przechodniów atakowanych przez groźnego psa, profesjonalnie zająć się przewróconą przez rowerzystkę kobietą w ciąży z małym dzieckiem i pomóc w zderzeniu rowerzysty z rolkarzem, zabezpieczyć wypadek, w którym samochód przygniótł poszkodowaną, zaopiekować się chorym na epilepsję (jedynie w języku angielskim) oraz zaprezentować reanimację osoby, która tonęła. Również w Urzędzie Wojewódzkim czekały na uczniów konkurencje. W jednej z nich za pomocą specjalistycznego sprzętu została sprawdzona jakość prowadzonej przez uczestników resuscytacji (odbywało się to z pomocą fantomów podłączonych do komputera). Zawodnicy stanęli przez zadaniem polegającym na przyjęciu zgłoszenia na numer 112 (bójka kibiców w Parku Kasprowicza) oraz musieli pomóc dozorcy, który upadł z drabiny. Po każdym wykonanym zadaniu sędziowie na poszczególnych punktach omawiali z drużynami i ich opiekunami poziom przeprowadzonej akcji ratowniczej.
Uczestnicy wysoko oceniali jakość przygotowanych dla nich zadań. Oto jak wypowiadali się tuż po konkursie:
- Niesamowite przeżycie. Wszystko było niezmiernie realistyczne. Każde zadanie uświadamiało nam, jak ogromną wiedzę musimy posiadać by pomóc profesjonalnie drugiemu człowiekowi. Uczy nas to odpowiedzialności, a ten dzisiejszy konkurs był naprawdę cudownym doświadczeniem. (Dominika Wyrzykowska, SP Chwiram)
- Prowadzący zadania byli naprawdę bardzo profesjonalni. Szczegółowo omawiali z nami zadania. Akacja z samochodem była ogromnym zaskoczeniem. Ale poradziliśmy sobie. Sądzę, że najlepiej wypadliśmy podczas sprawdzania skuteczności resuscytacji. (Mikołaj Monicki, SP Chwiram)
- Genialna gra aktorska! Prawie dałam się nabrać. Wszystko było dopracowane na 100%. Serdecznie gratuluję organizatorom. (Karolina Ślęczka, Gim. nr 46)
- Zadania były naprawdę wymagające. Musiałyśmy się bardzo skupić, by wykonać wszystkie akcje ratownicze na najwyższym poziomie. Bardzo się cieszę, że udało nam się wygrać. Włożyłyśmy w ten konkurs naprawdę dużo pracy. Serdecznie dziękuję Panu Robertowi Wypartowi za świetne przygotowanie. (Martyna Piątkowska, SP 21)
         Po konkursie uczestnicy mięli okazję obejrzeć akcję wyławiania z Odry dwóch mężczyzn, którzy wypadli z łódki. Oczywiście był to pokaz, więc naprawdę nikomu nic się nie stało. Następnie wszyscy udali się do Sali Rycerskiej Urzędu Wojewódzkiego, w której odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu poprowadzone przez Pana…… Uczestniczyło w nim wielu znakomitych gości, m.in. Wojewoda Zachodniopomorski, Wicewojewoda Zachodniopomorski, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Skarbnik Miasta Szczecin, Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej oraz przedstawiciele Urzędu Miasta i Komendy Miejskiej Policji. Gratulacjom i podziękowaniom nie było końca.
       Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest niezmiernie ważna w codziennym życiu. To, że konkurs o takiej tematyce cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród młodych ludzi jest dowodem na to, że młodzież jest empatyczna i otwarta na pomoc drugiemu człowiekowi. Poczucie odpowiedzialności i gotowość w każdej chwili na to by pomóc, to cechy postawy, którą powinniśmy wpajać młodym ludziom od początku ich edukacji. A uśmiechnięte i zadowolone buzie wszystkich uczestników tegorocznego konkursu są dowodem na to, że pierwsza pomoc to również świetna przygoda. Serdecznie gratulujemy uczestnikom, zapraszamy na ratownicze zmagania za rok!

Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa nr 21 w Szczecinie. All Right Reserved.