W dniu 17 marca 2016 roku Gimnazjum nr 18 w Szczecinie obchodziło po raz pierwszy dzień św. Patryka – patrona Irlandii. Uroczystość ta stanowiła podsumowanie projektu edukacyjnego ‘St. Patrick’s Day in our school’, przygotowanego i zrealizowanego przez nauczycielkę języka angielskiego- panią Marzenę Kardas.
To radosne święto jest obchodzone od wielu lat nie tylko w Irlandii, ale na całym świecie. Jak mówią mieszkańcy Zielonej Wyspy, „każdy chciałby choć jeden dzień w roku być Irlandczykiem”. W tym dniu uczniowie mogli choć na chwilę porzucić szkolne mundurki i ubrać się na zielono lub też w kolorach flagi irlandzkiej.

Jak podaje legenda, św. Patryk nawrócił Irlandię na chrześcijaństwo i opowiadał o Trójcy Świętej na przykładzie trzylistnej koniczynki. Z innych źródeł możemy dowiedzieć się, że wypędził z niej zajadłe węże. To tylko niektóre z faktów, które poznali uczniowie zarówno na lekcji religii prowadzonej przez siostrę Bożenę Salij, jak również na lekcjach języka angielskiego.

Chcąc przybliżyć naszym uczniom kulturę krajów anglojęzycznych, uczniowie klasy IId i IIe zaprezentowali projekt edukacyjny pod opieką pani Marzeny Kardas. W tym dniu uczniowie i pracowniczy naszego Gimnazjum otrzymywali zieloną koniczynkę, symbolizującą chrześcijaństwo, którą mogli przykleić na swoje koszulki oraz przyszli ubrani na zielono. Podczas przerw mogli posłuchać muzyki irlandzkiej, skosztować ‘zielonych pyszności’, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze skrzatem, a także obejrzeć występ taneczny grupy tańca irlandzkiego w wykonaniu uczniów klasy IIIc.
Nie zabrakło również konkursów. Jury wyłoniło zwycięzcę na najładniejszy plakat o tematyce irlandzkiej, które zdobyła uczennica klasy IIb Karolina Łobocka. Natomiast Damian Zajączkowski z klasy IIIe najszybciej rozszyfrował ukryte hasła w alfabecie runicznym.
Młodzież szkolna chętnie włączyła się w obchody tego radosnego święta irlandzkiego, sądzimy więc, że dzień św. Patryka na stałe wpisze się do tradycji Gimnazjum nr 18 w Szczecinie.
Pragnę  gorąco podziękować wszystkim uczniom, którzy włączyli się w dekorację wnętrz, przygotowanie wszystkich słodkości, występ artystyczny oraz serdeczne Bóg zapłać dla siostry Bożeny Salij za ogromne wsparcie.

Autor: Marzena Kardas