18 listopada 2016 roku uczniowie klasy obronno - ratowniczej zostali odznaczeni i stali się pierwszymi kadetami Gimnazjum nr 18 im. Noblistów Polskich w Szczecinie. Pierwsza w regionie klasa o takim profilu realizuje program, którego podstawą jest współpraca ze służbami mundurowymi oraz poszerzona liczba zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa.

Uroczystość rozpoczęła dyrektor Gimnazjum nr 18 w Szczecinie, pani Wiesława Barabas, witając gości, którzy swoją obecnością uświetnili tak ważny dla naszej szkolnej społeczności dzień. Na inauguracji nowej klasy obecni byli: Dyrektor Wydziału Oświaty, pani Lidia Rogaś; Inspektor Wydziału Zdrowia Publicznego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, pani Ewelina Demel; Kierownik Wydziału Zdrowia Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, pani Żaneta Bogdańska – Pakuła; Inspektor Wojewódzkiego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego, pan Piotr Kalisiewicz; główny specjalista Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, pan Jan Zapłatyński;
Nie mogło zabraknąć przedstawicieli partnerskich instytucji, z którymi na początku bieżącego roku szkolnego szkoła podpisała umowy patronackie. W szkole w dniu inauguracji pojawili się: Zastępca Komendanta Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie, podpułkownik Bartosz Chudziński; Zastępca Komendanta Miejskiej Komendy Policji w Szczecinie, młodszy inspektor Andrzej Biernat; Komendant Straży Granicznej w Szczecinie, pułkownik Maciej Jędrzejowski; Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Szczecinie, pan Krzysztof Kamiński; Zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, młodszy brygadier Robert Wnukiewicz; Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Szczecin, pan Mariusz Cyrulewski; Prezes Zachodniopomorskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, pan Tomasz Zalewski.
Wśród znamienitych gości powitani zostali również: pan Bogdan Dziewulski, Dyrektor VII LO w Szczecinie; pani Teresa Mądry – Zastępca Prezesa ZNP w Szczecinie; pani Urszula Pańka. - Dyrektor ZCDN-u w Szczecinie.
Przejętym uczniom z klasy obronno – ratowniczej towarzyszyli rodzice oraz nauczyciele, jak również przedstawiciele innych klas. Wszyscy zebrani obejrzeli w skupieniu program artystyczny, przygotowany przez klasę 1d. Przedstawienie zostało połączone z obchodami Święta Niepodległości i było poprowadzone w duchu patriotycznym.
Najważniejszym punktem w programie imprezy było uroczyste odznaczenie uczniów klasy obronno – ratowniczej pagonami, które przyjmowali ze słowami: „Ku chwale Ojczyzny”. Podchodząc do odznaczenia, uczniowie pochwalili się umiejętnościami opanowania elementów musztry, co zrobiło duże wrażenie na zebranych.
Przemawiający goście nie szczędzili słów uznania dla inicjatywy podjętej przez dyrektora szkoły, panią Wiesławę Barabas oraz pomysłodawcę i autora innowacji pedagogicznej, pana Roberta Wyparta, dla którego popularyzacja edukacji dla bezpieczeństwa nie jest pustym hasłem, ale wieloletnią już, codzienną pracą z młodzieżą, która rewanżuje się swemu mentorowi, zajmując pierwsze miejsca w wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach związanych z bezpieczeństwem, m.in.  z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Trudu wychowania klasy podjęła się pani Monika Człapińska.
Uroczystość była rejestrowana przez TVP 3 Szczecin. Refleksje młodzieży z klasy obronno – ratowniczej, którymi podzielili się z widzami przed kamerą, pozwalają sądzić, że przyszła praca w służbach mundurowych oraz zawody związane z bezpieczeństwem publicznym są ich świadomym wyborem i powołaniem.